Det är en hel del av mina vänner och bekanta, och även ett gäng av er som följer bloggen, som undrar hur jag klarar av att hålla den här nya livsstilen så bra, trots att jag testat viktväktarna och andra metoder för att bli av med överflödiga kilon utan att lyckas tidigare. Sanningen är att jag hatar uppoffringar. Jag VILL inte vara utan pasta, fett, bara dricka soppor eller vad som nu krävs i de dieter som jag testat innan.
Jag minns så väl för 6 veckor sedan när jag hade blivit inskriven på den här KBT-kursen av min dietist på vårdcentralen. 10 veckors träningsläger med strikt matschema = inga mysmiddagar what-so.ever för resten av livet! Ja, det var så det kändes… Jag minns att jag gick till den första lektionen med en STOR skepsis!
I det närmaste kan jag jämföra det med den här korta lilla filmen:
Så underbart rolig liknelse!! Och när jag såg den för första gången tänkte jag att det var PRECIS sådär jag kände mig när jag knallade in på mitt första möte. Idag är jag supermotiverad och har tappat 7,3 kg hittills. Till och med Andreas har hakat på och äter som jag, just för att det är så lite man offrar och han tycker också att det vore trevligt att bli av med några sambokilon. Det måste jag säga är ett riktigt bra betyg! 🙂
Tyvärr måste jag meddela att min kamera har gett upp en aning så jag ska få låna en vanlig liten digitalkamera till veckans inlägg, samt använda mobilen. Men ett nytt objektiv är på G så snart ska nog allt vara i sin ordning igen! 🙂
Kram Karin
Etiketter: diet, dietist, En smak av karin, hälsosam, hipp hipp, KBT, LCHF, matblogg, nyttig mat, recept, rolig, roligt, viktgrupp, viktnedgång, viktväktarna
21 april, 2013 kl. 18:47 |
Grattis Karin! Vad roligt att det känns bra! Fortsätt i samma anda!
21 april, 2013 kl. 18:51 |
Tack fina Anna! Kram på dig! 🙂
21 april, 2013 kl. 20:18 |
Bra jobbat!!
21 april, 2013 kl. 20:19 |
Tack Sofie! Kram!
21 april, 2013 kl. 20:38 |
Heja dig, Karin!!!!
Själv har jag börjat med periodisk fasta och det passar mig utmärkt. ”Får” äta vad jag vill när jag äter, men nu orkar jag inte äta de mängder som tidigare, vilket ju är ett stort +!
Kram
25 april, 2013 kl. 07:58 |
Hej Karin och tack för att vi fick träffa dig! Artikel i dagens tidning plus tv-inslag som rullar.
Nu kommer jag att göra fler besök på din blogg – mums! 🙂
Susanne
25 april, 2013 kl. 10:50 |
Vad kul att du kikade in Susanne! Nu ska jag kila iväg och köpa dagens tidning 🙂